Złamanie kości śródstopia to najczęściej spotykany rodzaj złamania u sportowców. Układ kości stopy jest bardzo skomplikowany, a ponadto jest poddawany częstym obciążeniom. Nie jest on zbyt odporny na uszkodzenia. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Czym się objawia i jak długo trwa jego leczenie?
Wyjaśnienie pojęcia
Złamanie kości śródstopia to zerwanie ciągłości kości środkowej stopy, który następuje po przekroczeniu jej granic możliwości. Zwykle złamana zostaje piąta z rzędu kość śródstopia, mieszcząca się pomiędzy kością sześcienną, a małym palcem stopy. Często diagnozuje się również złamanie Jones’a. Jest to złamanie kości śródstopia, które zlokalizowane jest 1,5 cm od zakończenia kości. Spotykane jest również złamanie zmęczeniowe, zwane inaczej przeciążeniowym, stresowym, powolnym lub marszowym. Tutaj złamaniu ulega trzon kości śródstopia – trzonu drugiej bądź trzeciej kości śródstopia. Możliwe jest także złamanie tenisisty, które polega na oderwaniu małego fragmentu od końca kości prowadzącego ku tyłowi.
Powody dolegliwości
Złamanie kości śródstopia powstaje w momencie urazu mechanicznego takiego jak uderzenie ciężkiego przedmiotu, przejechania, a nawet upadku z dużej wysokości. Najczęściej jest ono spowodowane zbyt intensywną aktywnością ruchową. Stąd bardzo często dotyka sportowców, a konkretniej biegaczy.
Złamanie kości śródstopia może być wynikiem chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, czy operacje, np. osteotomie korekcyjne, gdzie może dojść do modyfikacji punktów największych obciążeń na stopie i skutkuje złamaniami zmęczeniowymi.
Charakterystyczne objawy
Takie złamanie zwykle powiązane jest z urazem sąsiednich części miękkich. Przerwane naczynia oraz odłamy kostne tkanek miękkich powodują wylewanie się krwi, co objawia się zasinieniem i obrzękiem. Osoba, która doznała złamania odczuwa ból stopy, który nasila się podczas uciskania, próbie chodzenia czy ruchu palcami stopy. Ból zanika w momencie unieruchomienia nogi.
Leczenie złamania
Przy doznanym złamaniu tenisisty zaleca się chodzenie w butach z twardą podeszwą, a nawet do założenia gipsu marszowego. Najczęściej do zdrowia powraca się po 8 tygodniach.