Jeśli chcesz odpocząć w ciszy i spokoju, wybierz się w Bieszczady. Znajdziesz tam wiele ustronnych miejsc. Masz tutaj 100% kontakt z naturą. Widoki zapierają dech w piersiach.
Ustrzyki Dolne
To miasto powiatowe nad Strwiążem w pobliżu Parku Krajobrazowego Gór Słonnych, w pobliżu granicy z Ukrainą. Jest to jedyne polskie miasto, które znajduje się w dorzeczu Dniestru i zlewiska Morza Czarnego. Mieści się w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim.
Warunki klimatyczne i malownicze położenie sprzyjają uprawianiu sportów zimowych. Ustrzyki Dolne są nawet czasami nazywane stolicą zimową województwa podkarpackiego. Miejscowość ma liczne walory przyrodnicze i edukacyjne oraz bogaty profil topograficzny.
Do najważniejszych atrakcji możemy zaliczyć:
- jazdę na nartach i snowboardzie,
- wędrówkę i wspinaczkę,
- turystykę górską i rowerową.
Jeśli masz więcej czasu, wybierz się do Ustianowej, wsi z drewnianą cerkwią z 1792 r i pomnikiem lotników, którzy szkolili się w miejscowej szkole podczas II wojny światowej.
Połonina Wetlińska
To jedno z najpopularniejszych, najbardziej ulubionych miejsc w Bieszczadach. Rozciągają się z niej przepiękne widoki. Z drugiej jednak strony trasa jest bardzo oblegana. Dlatego niekoniecznie powinieneś wybrać ją wtedy, gdy chcesz odpocząć w ciszy i spokoju, z dala od ludzi. Prawdziwe oblężenie przeżywa na wakacjach. Wspomniana połonina wetlińska sąsiaduje z Połoniną Caryńską.
Malownicza trasa turystyczna
Jedna z najpiękniejszych tras wiedzie z Ustrzyk Górnych (szlak niebieski) do Wielkiej Rawki. Następnie możesz przejść żółtym szlakiem do Małej Rawki, a później zielonym koło schroniska Bacówka PTTK, Małą Rawkę i Przełęcz Wyżniańską do Połoniny Caryńskiej. Stamtąd podążając czerwonym szlakiem, dotrzesz do Ustrzyk Górnych.
Chmiel
Znajduje się tu cerkiew, która w 1968 roku została wykorzystana w filmie “Pan Wołodyjowski” w scenie pożaru w Raszkowie. Plan zakładał autentyczne spalenie kościoła na potrzeby filmu. Jednak dzięki sprzeciwowi lokalnej społeczności zdołał ocaleć. W Chmielu możesz zobaczyć unikalny nagrobek z XVI wieku z napisem w języku staro-cerkiewno-słowiańskim.
Smolnik
Na szczycie znajduje się dawna prawosławna cerkiew w stylu Bojkowskiego pw. Świętego Michała Archanioła. Została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najcenniejsze elementy wyposażenia świątyni zajęła ludność ukraińska opuszczająca ten teren. Warto jednak zwrócić uwagę na piękny, ciekawy kształt budynku.
Olszanica
Jest jedną z najstarszych wsi w Bieszczadach. Dobrze zachowany park dworski otacza piękny pałac, w którym dziś znajduje się hotel.
Solina
To wieś w Bieszczadach Zachodnich nad zaporą na rzece San. Znajduje się około 15 kilometrów na południowy wschód od Leska i 80 km na południowy wschód od stolicy regionu- Rzeszowa. Stara wieś Solina, wspomniana w dokumentach z 1436 roku została zalana wodami sztucznego Jeziora Solińskiego. Panują tutaj dobre warunki do wędkowania, żeglarstwa i kajakarstwa. Warto wybrać się też nad dwa jeziora: Solińskie i Myczkowskie. Możesz tutaj wspaniale odpocząć.