Na czym polega terapia manualna kręgosłupa?
Zdrowie

Na czym polega terapia manualna kręgosłupa?

Terapia manualna jest stosowana przez trenerów sportowych, fizjoterapeutów, masażystów i rehabilitantów. Zasadniczo stosuje się ją w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego. Specjalista stosuje odpowiednie techniki, by zwiększyć zakres ruchu, zmniejszyć stan zapalny i dolegliwości bólowe, przyspieszyć gojenie.

Mobilizacja tkanek miękkich

Tkanka miękka składa się z mięśni, więzadeł, ścięgien i powięzi. Po urazie może ulec skróceniu, ograniczając naturalny ruch stawu. Zapalenie powoduje pogrubienie tkanek miękkich, co może zaburzać funkcję stawów. 

Wspomniana technika łagodzi ból, rozluźnia mięśnie, zwiększa zakres ruchu i przywraca siłę. Jest również stosowana w leczeniu zrostów, które mogą się tworzyć w tkance miękkiej w wyniku urazu, operacji, unieruchomienia lub nadmiernego obciążenia. Mobilizacja tkanek miękkich niszczy zrosty i stymuluję regenerację tkanek. 

Podczas zabiegu fizjoterapeuta delikatnie porusza stawem poprzez naturalny ruch. Rozciąga tkankę, uwalnia napięcie mięśniowe oraz poprawia krążenie krwi. 

Na czym polega terapia manualna kręgosłupa? 

Technika uwalniania pozycyjnego

Zmniejsza napięcie mięśni, stawów i tkanki łącznej. Określone pozycje leczenia są utrzymywane około 90 sekund dla pacjentów ortopedycznych i do 3 minut dla pacjentów neurologicznych. 

Tę technikę można stosować w przypadku wszystkich urazów kończyn i kręgosłupa. Wymaga specjalnego treningu i praktyki. Umożliwia optymalne funkcjonowanie stawu, uwolnienie napięcia mięśniowego i zwiększenie zakresu ruchu. Łagodzi ból mięśni i stawów. Jest skuteczną, ale jednocześnie niezwykle delikatną technika. Pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu. 

Mobilizacja stawów

Stawy to punkty w ciele, w którym stykają się dwie kości. Są otoczone tkanką miękką, podatną na urazy i uszkodzenia. Profesjonalna terapia manualna kręgosłupa kraków obejmuje mobilizację stawów. Łagodzi ból i skurcze mięśni, uwalnia napięcie i poprawia elastyczność stawów. 

Fizjoterapeuta za pomocą małych, pasywnych ruchów aktywuje staw. Stosuje przy tym delikatny opór. W ten sposób rozciąga i wzmacnia tkankę otaczającą kość. Wykorzystuje się tutaj 5 różnych stopni mobilizacji. Stopień 1-2 oznacza zakres wolny od oporu, 3-4 to ruch pasywny, który zbliża się do punktu oporu. Natomiast stopień 5, znany również jako manipulacja, ma miejsce wtedy, gdy staw jest ustawiony blisko końcowego zakresu ruchu. 

Na czym polega terapia manualna kręgosłupa? 

Technika energetyczna mięśni

To terapia manualna, która wykorzystuje delikatne skurcze mięśni pacjenta w celu rozluźnienia i wydłużenia mięśni oraz normalizacji ruchu stawów. 

Nowoczesna placówka OrtoRehaSport oferuje różne zabiegi, w tym terapię manualną kręgosłupa. Wykonywane są przez doświadczonych specjalistów. Dzięki temu masz pewność, że zabiegi są bezpieczne i przyniosą spodziewane rezultaty.

Technika energetyczna mięśni to bezpośrednia technika manipulacyjna. Wykorzystuje dobrowolne skurcze mięśni pacjenta przeciw wyraźnie kontrolowanej sile przeciwnej z określonej pozycji i w konkretnym kierunku. Opiera się na zasadzie wzajemnego hamowania, czyli teorii wyjaśniającej, że mięśnie po jednej stronie stawu zawsze będą się rozluźniać, by uwzględnić skurcz mięśni po drugiej stronie stawu, kiedy zastosowany zostanie nacisk pośredni.