CIPP: co warto wiedzieć o tej metodzie?
Biznes

CIPP: co warto wiedzieć o tej metodzie?

CIPP jest bezwykopową metodą naprawy kanałów. Pozwala rozwiązać wiele różnych problemów hydraulicznych. Polega na włożeniu impregnowanej żywicą wykładziny z włókna szklanego i przeciągnięciu jej przez uszkodzoną rurę. Po umieszczeniu żywica utwardza materiał, tworząc rurę w rurze. Co ważne, wybierając taką metodę, nie trzeba już wykopywać starych rur. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Rury ołowiane

Po raz pierwszy rur ołowianych użyto na początku XX wieku. Dopiero w latach 80 XX wieku odkryto poważne skutki zatrucia ołowiem. Badania pokazują, że woda zanieczyszczona ołowiem może powodować wzrost ołowiu we krwi dzieci o 30%.

Nagromadzenie ołowiu prowadzi do problemów behawioralnych i uczenia się. Obniża też poziom IQ. Może powodować śpiączkę, a nawet prowadzić do śmierci.

CIPP: co warto wiedzieć o tej metodzie?

Rury azbestowe

Podobnie, jak w przypadku rur ołowiowych, modele azbestowe wprowadzono, zanim ktokolwiek dowiedział się, jak bardzo niebezpieczny jest azbest. Luźne włókna w wodzie pitnej może prowadzić do międzybłoniaka otrzewnej.

Wymiana tych rur również stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Pęknięte rury zwiększają ryzyko wdychania azbestu podczas renowacji. Dlatego pracownicy muszą zachować szczególną ostrożność podczas usuwania starej instalacji wodociągowej i zastępowania nią nową. Warto pamiętać, że CIPP zmniejsza ryzyko narażenia na azbest.

Infiltracja drzew

Podczas gdy rury ołowiowe i azbestowe budzą obawy dotyczące zdrowia, nie są to jedyne powody, dla których bezwykopowe renowacje kanałów cieszą się coraz większą popularnością. Jednym z największych problemów jest infiltracja korzenia drzew.

Podobnie jak w przypadku wszystkich roślin, korzenie drzew szukają źródeł wody. Sięgają głęboko i mogą rozciągać się na szeroki obszar. Każde pęknięcie w rurach daje dostęp korzeniom. Mogą zatkać kanalizację, uniemożliwiając opróżnianie zlewów, spłukiwanie toalet, a nawet płynięcie wody z kranu.

Dlaczego warto wybrać technologię bezwykopową?

W porównaniu z tradycyjnym wykopywaniem kanałów ściekowych i drenażu, nowoczesne metody powodują minimalne zakłócenia. Taka technologia jest szybsza. Wykładzina przyklejana jest do wnętrza istniejącej rury. Dzięki temu wzmacniamy ją bez konieczności wykopów.

Pozwala sporo zaoszczędzić. Nie ma potrzeby wykopania i wymiany uszkodzonej rury zewnętrznej. Kolejną ważną zaletą jest elastyczność. Tę metodę można zastosować zarówno na małych, jak i dużych rurach.

CIPP: co warto wiedzieć o tej metodzie?

Utwardzanie UV

W tym przypadku rury są utwardzane promieniowaniem ultrafioletowym, a nie gorącą wodą. Pozwala to na szybszy montaż i utwardzanie. Zmniejsza również ryzyko zanieczyszczenia związanego z usuwaniem brudnej wody.

Proces polega na włożeniu do kanału lub odpływu wkładki z poliestru wzmacnianego włóknem szklanym (GRP) impregnowanej specjalną żywicą. 

To wyjątkowa technologia bezwykopowa do naprawy uszkodzonych rur. CIPP to bezspoinowa, bezszwowa “rura w rurze”. Można ją wykorzystać do naprawy rur o średnicy 100-1200 mm. To najszybsze, najmniej szkodliwe i najbardziej opłacalne rozwiązanie. Wykładziny CIPP są zaprojektowane tak, by były niezależnie strukturalnie mocne. Jeśli masz jakieś wątpliwości, umów się na niezobowiązujące spotkanie z krakowską firmą LESGAZ.