Jak zablokować numer?
Nauka i edukacja

Jak zablokować numer?

Praktycznie każdy z nas zetknął się nie raz z chęcią zablokowania pewnego połączenia przychodzącego lub smsów. Ciągłe telefony od natrętnych telemarketerów czy od zbyt uporczywych znajomych potrafią negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Rodzi się zatem pytanie: jak zablokować numer? By raz na zawsze uporać się z tym problemem i cieszyć się pełnym spokojem warto poświęcić chwilę na niniejszy artykuł.

Sposoby blokowania numerów

Najczęściej wykorzystywanym sposobem odpowiadający na problem „jak zablokować numer?” jest zastosowanie systemowych rozwiązań w smartfonach opartych na iOS lub Android wraz z zainstalowaniem odpowiedniej aplikacji z bazą niepożądanych numerów telefonów. Jest to bardzo skuteczne działanie, które uchroni przed nachalnymi marketerami.

Drugi sposób to blokowanie za pomocą operatora. Wystarczy wejść na aplikację operatora oraz na swoje konto abonenckie i wyszukać w ustawieniach tej opcji. Rozwiązanie to przydaje się szczególnie wtedy, gdy pierwszy sposób zawodzi, zwłaszcza w momencie, gdy numer telefonu osoby dzwoniącej do nas się nie wyświetla. Wówczas warto skorzystać z tej możliwości, jaką daje nam operator wybranej przez nas sieci komórkowej.

Jak zablokować numer?

Blokowanie numerów w systemie Android

Systemowe blokowanie niepożądanych kontaktów w telefonach działających na Androidzie mogą nieco się różnić. Jest to zależne od modelu producenta telefonu, a także od występującej w nim nakładki własnej. Jest ona praktycznie dostępna w każdej domyślnej aplikacji do dzwonienia. Wystarczy wejść w książkę telefoniczną/kontakty/historię połączeń wybrać ikonę w prawym górnym rogu i wybrać zakładkę typu „zablokowane kontakty”. Następnie należy do tej listy dodać numer, który chcemy zablokować. Każdy numer może zostać ponownie odblokowany czy dodany do listy kontaktów.  

Blokowanie w systemie iOS

Systemowe blokowanie natrętnych numerów odbyć się może z poziomu historii ostatnich połączeń. Wystarczy kliknąć w ikonę informacji o kontakcie. Następnie na samym dole znaleźć opcję „Blokuj tę osobę” i ją zaznaczyć i problem niechcianych połączeń zakończony. Blokowanie odbywać się może tak jak w Androidzie z listy kontaktów czy ręcznie. Tak samo jest to możliwe, będąc w przychodzących wiadomościach SMS, które również mogą być nękające. W takiej sytuacji należy wejść w daną wiadomość, rozwinąć menu główne, kliknąć w informacje, w szczegółach kliknąć w dalsze menu obok ikony telefonu i dopiero dokonuje się blokowania numeru. Ta droga jest nieco dłuższa w porównaniu z blokadą połączeń, mimo to, jedna i druga forma tak samo blokują wszystko, łącznie z połączeniami telefonicznymi, wiadomościami oraz połączeniami za pośrednictwem FaceTime.

Jeśli chcemy w systemie iOS wejść w listę zablokowanych numerów trzeba w ustawieniach telefonu znaleźć opcję „Blokowanie i identyfikacja połączeń” i w nią wejść. Z tego poziomu również jest możliwe blokowanie numerów, prosto z książki telefonicznej. Takie same postępowanie jest wdrażane jeśli zamierzamy odblokować dany numer. Wystarczy zastosować jedno ze wspomnianych rozwiązań i numer powraca na listę stałych kontaktów.