7 popularnych atrakcji turystycznych w Krakowie
Kraków

7 popularnych atrakcji turystycznych w Krakowie

Kraków jest nowoczesnym miastem z długą historią i pięknymi zabytkami. Znajduje się tu wiele kawiarni, restauracji i pubów. To miasto studenckie. Mieści się tu ponad 20 uczelni wyższych. Stolica Małopolski gwarantuje wysoką jakość życia.

Sukiennice

Kraków słynie z Sukiennic. W średniowieczu handlowano tutaj tkaninami, złotem, biżuterią i solą. Budynek jest jednym z najsłynniejszych renesansowych budynków w Europie Środkowej. Na przestrzeni wieków hale były przebudowywane, modernizowane. Dodano tu neogotyckie akcenty. 

Dziś możesz kupić bibeloty w małych sklepikach, zatrzymać się na chwilę w przytulnej kawiarni Noworolski, urządzonej w stylu secesyjnym albo podziwiać dzieła polskich malarzy.

 7 popularnych atrakcji turystycznych w Krakowie

Kościół Mariacki

Kościół Mariacki znajduje się na Rynku Głównym. Jest jedną z charakterystycznych atrakcji Krakowa. Budowa gotyckiego kościoła zakończyła się na początku XV wieku. Na szczególną uwagę zasługuje piękna nawa ze słynnym ołtarzem wykonanym przez Wita Stwosza. Charakterystyczne są również dwie wieże kościelne. Jak podaje przewodnik turystyczny po Krakowie z jednej z wież co godzinę rozbrzmiewa hejnał mariacki. Grany jest na cztery strony świata. Zgodnie z legendą urywa się w miejscu, w którym trębacz przerwał granie. Został wtedy ugodzony tatarską strzałą.

Kazimierz

Żydowska dzielnica Kazimierz, która obecnie jest częścią Krakowa, ale kiedyś była niezależnym miastem, zaprasza na spacer krętymi uliczkami. Po drodze możesz zobaczyć zabytkowe kamienice, stare synagogi i sztukę uliczną. Kiedyś panowała tutaj bieda.

Dziś Kazimierz jest modną dzielnicą i częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tutaj tradycyjne bary, małe kawiarnie i nowoczesne bary. 

Planty

Jeśli chcesz uciec od stresującej codzienności, wybierz się na Planty. To prawdziwa oaza spokoju. Dawne fortyfikacje miejskie ustąpiły miejsca 2-hektarowemu parkowi w XIX wieku. Obecnie rozciąga się na całe historyczne centrum Krakowa. 

Liczne fontanny i zabytki, a także klomby, drzewa i tereny zielone zapewniają wspaniałą atmosferę. Możesz tutaj wspaniale odpocząć. 

Katedra na Wawelu

Katedra na Wawelu może pochwalić się tysiącletnią historią. Jest jedną z najsłynniejszych atrakcji Krakowa. To właśnie tutaj polscy królowie byli koronowani, pobierali się. Zostali też tu pochowani, podobnie jak wielu bohaterów narodowych, biskupów i artystów.

Smocza Jama

Legenda ziejącego ogniem Smoka na Wawelu odegrała ogromną rolę w tożsamości kulturowej Krakowa i Polski. Podobno to właśnie tutaj spał i odpoczywał smok wawelski. Jaskinia ma 271 metrów długości, z których 81 metrów jest otwartych dla turystów. 

Trzy komory zostały malowniczo i klimatycznie oświetlone, a każda z nich ma swoją historię. 

 7 popularnych atrakcji turystycznych w Krakowie

Muzeum Czartoryskich

Zostało założone w 1796 roku przez księżniczkę Izabelę Czartoryską. Najbardziej znanym eksponatem jest arcydzieło Leonarda da Vinci “Dama z gronostajem”. Można też tu zobaczyć skarby z Katedry Wawelskiej, Zamku Królewskiego i polskich rodzin szlacheckich. Jeśli interesujesz się malarstwem, to miejsce na pewno Ci się spodoba.