Sposoby na finansowanie działalności gospodarczej
Biznes

Sposoby na finansowanie działalności gospodarczej

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają plan na swój biznes, ale chcą sprawdzić, czy ma on przyszłość. Są sytuacje, kiedy posiadane środki pieniężne są niewystarczające na wdrożenie wszystkich pomysłów. Wówczas warto rozejrzeć się wokół i poszukać możliwości uzyskania wsparcia z kapitału zewnętrznego. Dużo zależy między innymi od wybranej formy prawnej nowo założonej firmy.

Sposoby na finansowanie działalności gospodarczej

Zasady pozyskiwania środków zewnętrznych

Na jednoosobową działalność gospodarczą decydują się najczęściej młode osoby, dlatego fakt, że nie mają odpowiednich funduszy na rozwój jest całkiem normalny. Na szczęście istnieją sposoby na poprawę swojej sytuacji i uzyskanie wsparcia finansowego. Wśród najbardziej popularnych znajdują się fundusze unijne i niskooprocentowane pożyczki dla nowych przedsiębiorców. Oczywiście całość oparta jest na dość skomplikowanych umowach, które trzeba podpisać i przestrzegać wszystkich punktów w nich zawartych. Dlatego czasami warto zapytać kogoś znajomego, czy ma możliwość udzielenia pożyczki na korzystnych warunkach. Wychodzi się wówczas z założenia, że nawet przy ewentualnych trudnościach ze spłatą łatwiej osiągnąć porozumienie.

Gdzie szukać wsparcia finansowego?

Powyższe rozwiązanie dedykowane jest raczej osobom, które do rozwoju swojej świeżo założonej działalności nie potrzebują dużych nakładów finansowych. W przeciwnym wypadku kolejną metodą jest skorzystanie z finansowania społecznościowego, nazywanego inaczej crowdfundingu. Istotą jego istnienia jest to, że dany biznes jest finansowany przez kilku inwestorów. Czasami dane przedsięwzięcie jest dość ryzykowne, ale nie powstrzymuje ich od przeznaczenia pewnej sumy pieniędzy. Kwestią kluczową jest właściwe i możliwie najbardziej atrakcyjne przedstawienie swojego pomysłu na działalność. Im bardziej zaintryguje się sponsorów, tym więcej funduszy można zyskać. W Internecie działa kilka platform, z których warto skorzystać na początku prowadzenia własnego biznesu, niezależnie od wybranej branży.