Obecna sytuacja epidemiczna w Krakowie
Kraków

Obecna sytuacja epidemiczna w Krakowie

W Krakowie 29 marca 2021 potwierdzono 500 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a w całym województwie aż 1,5 tysiąca. W ostatni weekend w Małopolsce liczby te wyniosły ponad 5 tysięcy. Prawie 600 osób, u których wykryto obecność wirusa SARS-CoV-2 zmarło w ubiegłą sobotę i niedzielę. W sobotę zostały wdrożone nowe zasady bezpieczeństwa – jak wiadomo na ich rezultaty trzeba jeszcze poczekać.

Sytuacja w województwie małopolskim

W całym województwie wzrasta liczba pacjentów, zgłaszających się do szpitala, także i tych tymczasowych. W szpitalach tymczasowych w Małopolsce obecnie przebywa około 200 pacjentów. Wojewoda małopolski – Łukasz Kmita poinformował, że padła decyzja o dwukrotnym zwiększeniu liczby dostępnych łóżek w Hali Expo w Krakowie, w której do tej pory występowały 104 stanowiska, z czego 20 to te respiratorowe.

Obecna sytuacja epidemiczna w Krakowie

Szpitale tymczasowe w Małopolsce

W Małopolsce aktywne są aktualnie trzy szpitale tymczasowe dedykowane specjalnie dla pacjentów chorych na Covid-19. Jednym z nich jest CUMRiK, gdzie przebywa 96 osób na 108 łóżek, z czego 30 to łóżka respiratorowe. W Expo Kraków znajduje się 74 pacjentów, a w Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy Zdroju leży 14 chorych na 28 wszystkich dostępnych łóżek.

W Krakowie jeszcze wolnych łóżek jest 300, z czego w całej Małopolsce 700. Nie jest to łatwa sytuacja. Władze miasta i województwa wyrażają nadzieję na to, że są w stanie poradzić sobie z szalejącą epidemią.

Zbyt późno wprowadzone obostrzenia

Jak już wspomniano od soboty 27 marca w Polsce obowiązują nowe obostrzenia. Zostały zamknięte przedszkola, salony fryzjerskie, zwiększono limity w sklepach i kościołach. Jednak, by one odpowiednio zadziały trzeba jeszcze poczekać. Wedle specjalistów takich jak np. prof. Andrzej Matyja decyzje dotyczące obostrzeń zapadły zbyt późno, gdyż system służby zdrowia już znajduje się na granicy wydolności. Jego zdaniem najważniejsze jest teraz wsparcie systemu ratownictwa. Problem stania karetek w kolejce pod SOR-ami z pacjentami w ciężkim stanie powinien zostać jak najszybciej rozwiązany.