Czy można wychodzić z dzieckiem na spacer w czasie smogu?
Kraków

Czy można wychodzić z dzieckiem na spacer w czasie smogu?

W okresie grzewczym często mamy do czynienia z bardzo słabą jakością powietrza. Smog to niestety bardzo poważny problem. Stanowi on bardzo realne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Czy w dni, podczas których normy zanieczyszczenia powietrza są znacznie przekroczone można, zatem wychodzić na spacer z dzieckiem?

Spacery z dzieckiem – dlaczego warto kontrolować poziom zanieczyszczeń powietrza?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń wynikających z wdychania powietrza zanieczyszczonego przez smog. Wielu rodziców zastanawia się, zatem czy w sytuacji, gdy normy zanieczyszczenia są przekroczone wychodzić z dziećmi na codzienny spacer czy być może lepiej pozostać w domu? Jak wiadomo aktywność na świeżym powietrzu wpływa na wzmocnienie odporności dziecka, ale nie możemy zapominać o tym, że dzieci to grupa, która jest szczególnie narażona na negatywne działanie smogu. Co na ten temat uważają pediatrzy? W dni, podczas których zanieczyszczenie powietrza jest duże lekarze odradzają spacery z dziećmi. W szczególności dotyczy to niemowlaków i najmłodszych maluchów. Jak smog wpływa na zdrowie dzieci? Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przez dzieci często prowadzi do alergii oraz powoduje wzrost zachorowalności na infekcje górnych dróg oddechowych. Dlaczego się tak dzieje? Dzieci w przeciwieństwie do dorosłych oddychają w większości przez usta, a nie przez nos, dlatego też są bardziej narażone na wchłanianie szkodliwych substancji.

Czy można wychodzić z dzieckiem na spacer w czasie smogu?

Wpływ smogu na przyszłe zdrowie dzieci.

Warto pamiętać o tym, że układ oddechowy człowieka kształtuje się mniej więcej do 7-8 roku życia. Jeżeli więc we wczesnym dzieciństwie dziecko narażone jest na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem to będzie skutkowało to tym, iż w przyszłości jego układ oddechowy będzie o wiele bardziej narażony na różnego rodzaju infekcje czy też choroby płuc, ponieważ nie rozwinie się on w sposób prawidłowy. Jeżeli musimy wyjść z dzieckiem na zewnątrz w sytuacji, gdy normy zanieczyszczeń są przekroczone zadbajmy o to by dziecko było dobrze nawodnione. Jest to ważne, ponieważ właściwa ilość płynów przyjęta przez dziecko ma wpływ na to, że szkodliwe substancje są usuwane z jamy ustnej i nie dostają się w tak dużej ilości do dróg oddechowych.