Które pomniki w Krakowie warto zobaczyć?
Kraków

Które pomniki w Krakowie warto zobaczyć?

W Krakowie można zobaczyć wiele: najbardziej popularne zabytki, instytucje kultury, parki rozrywki i wiele innych rzeczy. Ponadto w mieście znajduje się dość dużo pomników, a każdy ma swoją historię. Turyści zazwyczaj nie poświęcają im dużo uwagi, dlatego lepiej przybliżyć ich położenie i poznać kilka faktów o ich powstaniu.

Krakowskie pomniki

Pomnik Michała Bałuckiego można zobaczyć na krakowskich Plantach, a konkretnie znajduje się na skwerze tuż za Teatrem im. Juliusza Słowackiego i Kościołem św. Krzyża. Powstał w 1911 roku z brązu, jest to popiersie wykonane przez Tadeusza Błotnickiego. Natomiast przed Instytutem Filologii Wschodniosłowiańskiej mieszczącym się przy ul. Reymonta 4 stoi pomnik Stefana Banacha, którego autorką jest Małgorzata Olkuska. Tę samą postać upamiętnia również pomnik-ławeczka matematyków przy ulicy Podzamcze, a towarzyszy mu odwzorowanie postaci Ottona Nikodyma. Nie da się ukryć, że są to raczej mniej znane pomniki, Kraków słynie bardziej z postaci Adama Mickiewicza, Pomnika Grunwaldzkiego, Taduesza Kościuszki oraz Mikołaja Kopernika. Warto również zobaczyć dzieło upamiętniające bohaterską walkę o Monte Cassino. Aby to zrobić wystarczy udać się na osiedle Niepodległości, a konkretnie na skwer II Korpusu Sił Zbrojnych. Pomnik postawiono w formie kamienia, do którego przytwierdzona jest tabliczka.

Które pomniki w Krakowie warto zobaczyć?

Pomnik Józefa Piłsudskiego i płk Ryszarda Kuklińskiego

Pomnik Józefa Piłsudskiego również warto zobaczyć, a mieści się on na wyłożonym kostką skwerze. Składa się z podobizny Piłsudskiego oraz Czwórki Legionowej i masztu flagowego. Ten ostatni jest opleciony wieńcem laurowym z dodatkiem róż. Oprócz tego znajduje się tam kopia główki laski marszałkowskiej z II Rzeczypospolitej przymocowana na szczycie wspomnianego masztu. Z inicjatywy Stowarzyszenia im. płk Ryszarda Kuklińskiego powstał projekt pomnika na jego cześć. Autorami są Czesław Dźwigaj oraz Krzysztof Lenartowicz. Pomnik ma oryginalną formę - upadających betonowych płyt, symbolizujących upadek muru berlińskiego.