Wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących
Kraków

Wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących

W dniu 15 grudnia 2019 roku odbyła się w Krakowie dwudziesta trzecia wigilia zorganizowana dla wszystkich osób bezdomnych i potrzebujących wsparcia i pomocy. Wigilia została zorganizowana na płycie Rynku Głównego. Wydarzenie to zgromadziło bardzo wiele osób. Wśród osób uczestniczących w wieczerzy wigilijnej byli zarówno ci, którzy nie mają dachu nad głową, jaki i uboższe rodziny z dziećmi. Można było spotkać także osoby starsze i samotne oraz osoby niepełnosprawne.

Osoby, dzięki, którym taka wigilia mogła się odbyć.

Głównym pomysłodawcom i organizatorem tego wielkiego charytatywnego przedsięwzięcia jest, krakowski restaurator i filantrop, Jan Kościuszko. Tradycyjnie każdego roku to właśnie on organizuje w Krakowie wigilie dla osób bezdomnych i potrzebujących pomocy. Jak sam podkreśla wydarzenie to jest naprawę wyjątkowe, ponieważ nie dzieli ludzi na gorszych i lepszych, a dla wielu z tych osób to wspaniała okazja by spędzić czas w gronie przychylnych im ludzi? Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawował prezydent Krakowa- Jacek Majchrowski. W organizacje włączyli się także uczniowie krakowskich szkół oraz kibice Cracovii. Na kilka tygodni przed rozpoczęciem wigilii zorganizowali oni zbiórkę ciepłej odzieży, która przekazana została osobą potrzebującym.

Wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących

Przebieg wigilii.

            Zgodnie z tradycją, każdy, kto przyszedł na plac Rynku Głównego w Krakowie otrzymał ciepły i pożywny wigilijny posiłek. Przygotowano między innymi zupę grzybową z łazankami, bigos, karpia i pierogi. Wszystkim potrzebującym wręczono również świąteczne paczki żywnościowe, dla wielu osób był to naprawdę ważny i potrzebny gest. Dodatkowo na krakowskim Rynku rozstawiony został szpital polowy, w którym można było skorzystać z bezpłatnych porad i badań lekarskich takich jak np.: konsultacje stomatologiczne czy kardiologiczne, zmiana opatrunków, badania ultrasonograficzne.  Swoją pomoc zaoferowali między innymi lekarze i wolontariusze z  z Centrum Dobroczynności Medycznej im. prof. Teresy Adamek-Guzik czy też z Fundacji Przystań Medyczna.