Walka z łysieniem możliwa dzięki transplantacji włosa
Uroda

Walka z łysieniem możliwa dzięki transplantacji włosa

Problem wypadających włosów dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Przyczyn należy doszukiwać się w zmianach hormonalnych, stosowaniu niektórych leków lub nieprawidłowej pielęgnacji. Problem łysienia dotyka nie tylko osoby będące w wieku dojrzałym, spotyka to także ludzi młodych, bez względu na płeć. Istotne jest, by poznać źródło problemu, a następnie zacząć z nim walczyć. Długoterminowe wypadanie włosów może doprowadzić do ich całkowitej utraty. Co zatem robić, aby zahamować ten proces? Nowoczesną metodą  walki z łysieniem jest przeszczep włosów. Co to takiego? Na czym ono polega? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Czym jest i na czym polega przeszczep włosów Katowice?

Przeszczep włosów polega na pobraniu z tylnej lub bocznej części głowy grup mieszków i przeszczepieniu ich w miejsca na skórze głowy, gdzie nie ma włosów. Jest on dobrym rozwiązaniem dla osób, borykających się z problemem łysienia androgenicznego, plackowatego, pourazowego oraz utratą włosów z powodu oparzeń. Dzięki przeszczepowi włosów osoby te będą mogły cieszyć się na nowo bujną czupryną. Ponadto włosy można przeszczepić na brwi, skronie, wąsy, tors, a nawet rzęsy. Prekursorem przeszczepów włosów był amerykański lekarz Norman Orentreich, który opisał zabieg w 1959 roku. Z kolei pierwszy przeszczep włosów w Polsce miał miejsce w 1984 roku i wykonał go dr Jerzy Kolasiński. 

Wskazania do zabiegu przeszczepu włosów

Przeszczep włosów polecany jest osobom, które utraciły sporą część włosów w wyniku choroby, wypadku lub problemów hormonalnych. Przeznaczony on jest również dla osób borykających się z łysieniem: pourazowym, androgenowym, pozapalnym w fazie remisji. Ponadto, z zabiegu przeszczepu włosów mogą skorzystać kobiety i mężczyźni chcący dokonać korekty brwi, zarostu lub owłosienia okolicy łonowej.

Przygotowanie do zabiegu przeszczepu włosów w Katowicach

Podstawową rzeczą, na jakiej należy się skupić przed przystąpieniem do zabiegu przeszczepu włosów są badania laboratoryjne. Po konsultacji z lekarzem zaleca się odstawienie leków przeciwkrzepliwych. W dniu zabiegu ważne jest, aby umyć głowę łagodnym szamponem i nie stosować innych kosmetyków. Dobrze jest, aby założyć na siebie ubranie zapinane na guziki lub zamek, tak by umożliwić łatwe zdejmowanie bez podrażniania głowy.

Walka z łysieniem możliwa dzięki transplantacji włosa

Jak wygląda zabieg przeszczepu włosów w Katowicach?

Zabieg transplantacji włosów w Katowicach wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent nie jest narażony na doznania bólowe. W miejscu dawczym włosy golone są do długości około 1 mm. Wszystkie narzędzie niezbędne do zabiegu poddawane są sterylizacji. Przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgicznym, stąd też odbywa się on w warunkach pełnej aseptyki na bloku operacyjnym. Sama czynność trwa kilka godzin, w zależności od tego, jak rozległe są ubytki. 

Co robić po zabiegu przeszczepu włosów w Katowicach?

Po udanym zabiegu przeszczepu włosów pacjent może tego samego dnia udać się do domu, natomiast zalecany jest godzinny odpoczynek w sali na oddziale pooperacyjnym. Dozwolone jest luźne nakrycie głowy. Po wyjściu z kliniki pacjent otrzymuje także zestaw produktów pielęgnacyjnych. Rekonwalescencja trwa około tygodnia. Miejsca, w których dokonywano transplantologii mogą być nieco zaczerwienione i obrzęknięte, może także pojawić się uczucie mrowienia lub swędzenia. Przez kilka dni po zabiegu przeszczepu włosów należy spać z lekko uniesioną głową, a leczone miejsca najlepiej myć lekkim strumieniem wody i spienionym szamponem bez pocierania. Należy unikać wysiłku fizycznego, sauny, gorących kąpieli i spożywania alkoholu. Naturalnym zjawiskiem jest, że włosy przez kilka tygodni po zabiegu będą rosnąć, a następnie wypadać. Przeszczepione mieszki włosowe nadal pozostają w skórze i to z nich będą wyrastać nowe włosy. Wstępny wzrost pojawi się po około 4 miesiącach od zabiegu. 

Przeciwwskazania do zabiegu przeszczepu włosów w Katowicach

Zabieg przeszczepu włosów nie jest polecany osobom chorującym na cukrzycę lub nowotwory, czy choroby układu krążenia. Zabiegu nie zaleca się także osobom cierpiącym na stany zapalne skóry, zaburzenia hormonalne oraz kobietom w ciąży.

Utrata włosów jest poważnym problemem, który dotyka tysiące osób na całym świecie. Na szczęście przeszczep włosów Katowice pozwala nam na nowo cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami. Jeszcze jakiś czas temu do walki z łysieniem stosowano naturalne metody, obecnie mamy więcej możliwości, by uporać się z tym problemem.