Jakie protezy wybrać – rodzaje protez zębowych?
Uroda

Jakie protezy wybrać – rodzaje protez zębowych?

Nowoczesne gabinety stomatologiczne są obecnie w stanie zaproponować pacjentom co najmniej kilka rodzajów protez zębowych. Dzięki temu protezy da się precyzyjnie dopasować do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych klientów.

Proteza zębowa – co to takiego?

Mianem protez zębowych określane są protezy znajdujące szerokie zastosowanie w dentystyce. Podstawowym zadaniem, jakie mają do spełnienia, jest uzupełnienie lub odbudowa brakującego uzębienia. Wykonywane są z ceramiki, tworzyw sztucznych oraz z różnych metali i z ich stopów ze szczególnym wskazaniem na  glin, srebro, kobalt, nikiel, tytan oraz rtęć. Największą zaletą, jaką odznaczają się protezy zębowe, jest przywrócenie jamie ustnej funkcjonalności. Zaburza ją brak nawet jednego zęba. Nie sposób tu również pominąć aspekty estetycznego, który w ogromnej mierze przekłada się na psychiczny komfort pacjenta. W zakresie protez zębowych dostępnych jest szereg rozwiązań – wybór tego odpowiedniego jest podyktowany rozmaitymi przesłankami.

Jak dzielą się protezy zębowe?

Protezy stomatologiczne dzielą się na dwie grupy. Pierwszą z nich są protezy zębowe ruchome, które pacjent może wyjąć z jamy ustnej samodzielnie bez konieczności składania wizyty u lekarza. Protezy te są najczęściej protezami akrylowymi, ale nierzadko płyta jest zrobiona ze stopu metali. W zakresie protez ruchomych wyróżnia się protezy całkowite oraz częściowe. Modele całkowite stosuje się w bezzębiu, a częściowe  w częściowych brakach uzębienia. Drugą grupą protez zębowych są protezy stałe, które włożyć do jamy ustnej i wyjąć je z niej można tylko w gabinecie stomatologicznym. Wymienia się tu: wkłady koronowe, wkłady koronowo-korzeniowe, zęby ćwiekowe korony protetyczne, licówki, mosty, implanty oraz protezy inlay i onlay. Określenie „stałe protezy zębowe” znajduje zastosowanie także w odniesieniu do protez tymczasowych, które mocuje się na cemencie tymczasowym. Umieszczane są one w jamie ustnej do momentu przygotowania przez protetyka protezy stałej.

Jakie protezy wybrać – rodzaje protez zębowych?

Jak wybrać najlepszą protezę zębową?

Wybór protezy zębowej jest podyktowany indywidualnymi przesłankami. O tym, jakie rozwiązanie zastosować, decyduje lekarz stomatolog. Każde uzębienie jest inne i wymaga innej protezy. Zielonki to doskonały przykład lokalizacji w okolicach Krakowa, gdzie prowadzone jest nowoczesne leczenie protetyczne. Na początek należy wybrać się do gabinetu na konsultacje. Po przeprowadzeniu badania stomatolog proponuje pacjentowi kilka wariantów leczenia. Pośpiech nie jest absolutnie wskazany z uwagi na to, że proteza może być użytkowana nawet przez kilkanaście lat. Niezwykle ważne w omawianym kontekście jest znalezienie dobrej kliniki stomatologicznej specjalizującej się w wykonywaniu protez zębowych. Powinno być to miejsce, które szczyci się dużym doświadczeniem oraz dysponuje nowoczesnym sprzętem i stosuje innowacyjne techniki leczenia. Warto sprawdzić opinie pacjentów, którzy dotychczas korzystali z usług danej kliniki. Należy korzystać z usług wyłącznie najlepszych specjalistów.