Kraków – woda z kranu zdatna do pica
Kraków

Kraków – woda z kranu zdatna do pica

Kraków słynie z wody płynącej w kranach, która nadaje się do spożycia bezpośredniego. To drugie na świecie miasto, będące ocenianie pod kątem czystości wody kranowej. Przypomina o tym akcja „W Krakowie Dobra Woda prosto z kranu”, która promuje jej zdatność oraz przeciwstawia się mitom na temat jej patogeniczności.

Inauguracja kampanii

Akcja promująca miała miejsce 23 lutego 2018 roku. Rozpoczęła się od założenia w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie dwóch źródeł wody kranowej. Celem akcji jest wdrażanie do ekologicznych i ekonomicznych postaw. Dzięki ufności Krakowskim Wodociągom podobne pitniki jak w Urzędzie rozlokowano w wielu szkołach, które nie tylko promują tą akcję, ale i także zdrowy tryb życia. Dzięki szerokiej dostępności wody kranowej można zaoszczędzić pieniądze, które zwykle wędrowały za opłatę za wodę mineralną lub co gorsza na niezdrowe wody kolorowe, których głównym składnikiem są weglowodany. Ponadto, dzięki temu przedsięwzięciu można zapobiec produkcji plastików, który utylizuje się zbyt długo i jest niekorzystny dla środowiska.

Kraków – woda z kranu zdatna do pica

Walory wody krakowskiej

Krakowska woda jako druga na świecie, za Singapurem spełnia najwyższe standardy, biorąc pod uwagę jej czystość, co pokazały badania Europejskiej Organizacji Współpracy na rzecz Benchmarkingu. Woda w Krakowie na bieżąco jest kontrolowana i badana przez Wodociągi Krakowskie, które także potwierdzają, że woda nie posiada żadnych skażeń oraz zdatna jest do picia. Wzbogacona jest o takie minerały jak wapń, magnez i potas. Woda krakowska ma swoje źródła z rzek takich jak: Dłubnia, Rudawa, Sanka oraz Raba. Jakość wody spełnia wymogi europejskie oraz ministra zdrowia.

Dalsze działania kampanii

W przyszłości wszystkie budynki użyteczności publicznej będą wyposażone w pitniki z wodą kranową, ponieważ będą one zgodne z normami europejskimi. Do akcji włączyły się na razie krakowskie szkoły. Wiadomo już, że za przykładem Samorządu Województwa Małopolskiego chce podążać Urząd Miasta Krakowa oraz Szpital Specjalistyczny imienia Józefa Dietla w Krakowie.