Lwia część płaconych przez nas rachunków jest związana z ogrzewaniem. Okres grzewczy w Polsce jest stosunkowo długi, wynosi bowiem prawie 7 miesięcy. Ogrzewanie domów czy mieszkań kosztuje rocznie, w zależności od rodzaju źródła energii grzewczej, od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Mieszkańcy Krakowa, którzy za sprawą uchwały antysmogowej, nie mogą już korzystać z ogrzewania zasilanego paliwami stałymi, takim jak węgiel czy drewno, są szczególnie narażeni na wysokie koszty ogrzewania np. prądem czy gazem. Jak obniżyć zatem rachunki za ogrzewanie?
Alternatywy grzewcze i straty ciepła w budynkach
Do najpopularniejszych alternatyw grzewczych, które mają zastąpić w Krakowie kotły na paliwa stałe, a przy tym są najprostsze w zaadaptowaniu, jest ogrzewanie gazowe lub ogrzewanie elektryczne. Oczywiście istnieje szereg rozwiązań grzewczych, które w użytkowaniu mogą okazać się stosunkowo ekonomiczne, jednak nie stanie się to bez odpowiedniej izolacji termicznej budynku. Nieocieplone budynki generują bowiem bardzo wysokie koszty grzewcze. Uciekające przez ściany, dach i okna ciepło, przyczynia się do olbrzymich strat energii.
Właściwa termoizolacja
Według analiz izolacja samych ścian oraz dachu może zmniejszyć straty ciepła w budynku nawet o 40 procent. A przez źle ocieplony dach możemy tracić od 15 do nawet 30 procent ciepła. Właściwa termoizolacja jest zatem kluczowym elementem obniżenia rachunków za ogrzewanie. W domach, w których znajduje się poddasze nieużytkowe, czyli tak zwany strych, najprostszym sposobem na szybką i skuteczną termoizolację jest ocieplenie stropu.
Wiele ciekawych informacji o tym, jak ocieplić poddasze nieużytkowe znajdziemy na skalnawelna.com.pl
. W tym celu możemy oczywiście wynająć firmę budowlaną, która kompleksowo ociepli nasze poddasze. Możemy jednak z powodzeniem sami wykonać takie ocieplenie. Bo i ile termoizolacja poddasza użytkowego jest trudniejsza, to ocieplenie poddasza nieużytkowego jest stosunkowo proste.
Ocieplenie poddasza nieużytkowego – materiały
Poddasze nieużytkowe powinno posiadać izolację o minimalnej grubości 30 centymetrów. Materiałem izolacyjnym, bardzo często stosowanym do ociepleń poddaszy, ze względu na swoje wysokie parametry termoizolacyjne, wytrzymałościowe i ognioodporne, jest wełna skalna. Tego typu izolację wykonuje się dwuwarstwowo. Wszystko po to, aby zlikwidować ewentualne mostki termiczne w miejscu łączenia się materiału izolacyjnego.
Wełna skalna dostępna jest zazwyczaj w postaci uformowanych płyt, które są proste w ułożeniu. Ocieplenie poddasza nieużytkowego wykonuje się poprzez ułożenie płyt na stropie. Nie jest to zatem trudne, trzeba jednak zadbać o to, aby izolacja była szczelna. Trzeba również pamiętać o tym, że po ułożonym ociepleniu nie można chodzić. Chyba że wykorzysta się do tego specjalne płyty z wełny skalnej o wzmocnionej wytrzymałości. Można wykonać z nich przeznaczone do poruszania się po strychu chodniki.
Podsumowując, jeśli chcemy obniżyć rachunki za ogrzewanie, które stanowią często 80 procent kosztów energii zużywanej w naszych domach, musimy zadbać o odpowiednią termoizolację budynku. Mieszkańcy Krakowa w szczególności powinni wziąć to pod uwagę, w sytuacji, gdy nie mogą już korzystać z ogrzewania węglem czy drewnem.