Co warto wiedzieć o Pałacu Potockich w Krakowie? Co to za miejsce?
Kraków

Co warto wiedzieć o Pałacu Potockich w Krakowie? Co to za miejsce?

W Krakowie nie brakuje miejsc, w których można na co dzień obcować z kulturą. W tym zakresie miasto to ma naprawdę wiele do zaoferowania. Należy podkreślić, że jednym z takich miejsc w Krakowie jest bez wątpienia Pałac Potockich. To właśnie tu możemy spotkać różnych artystów. Regularnie organizowane są tu także festiwale, warsztaty oraz inne godne uwagi wydarzenia kulturalne. Co zatem dobrze jest wiedzieć o tym jednym z najbardziej kulturalnych i literackich adresów Krakowa?

Pałac Potockich w Krakowie – miejsce, które tętni życiem kulturalnym

Rynek Główny 20 to bez wątpienia adres, który dobrze jest znać. To właśnie w tym miejscu znajduje się, bowiem Pałac Potockich. Ten ośrodek kulturalny przez niektórych znany jest również pod nazwą Pałacu Zbaraskich. Czym zatem jest Pałac Potockich? Dlaczego warto go odwiedzić? W Pałacu Potockich czeka na nas sztuka, literatura, poezja i muzyka. W tej zabytkowej kamienicy odbywają się bardzo interesujące wydarzenia kulturalne. To tu możemy wybrać się na koncerty, obejrzeć pokazy ciekawych filmów czy też uczestniczyć w zajmujących dyskusjach tematycznych lub autorskich cyklach spotkań ze znanymi i lubianymi twórcami. Jeszcze do niedawna pałac był siedzibą Instytutu Goethego, obecnie jego współgospodarzami są natomiast Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF). Warto dodać, że w Pałacu Potockich funkcjonuje teraz także księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER, odnajdziemy ją na parterze budynku.

Co warto wiedzieć o Pałacu Potockich w Krakowie? Co to za miejsce?

Historia Pałacu Potockich w Krakowie

Pałac Potockich w Krakowie to miejsce z bogatą historią. Ta budowla pałacowa na przestrzeni lat należała do różnych bogatych rodzin, które dbały o jej wygląd. Jej powstanie datuje się na rok 1540 to właśnie w tym czasie doprowadzono do złączenia ze sobą dwóch kamienic zbudowanych w stylu gotyckim. Pałac został wówczas zamieniony w magnacką rezydencje. W tym oto czasie pałac był w posiadaniu rodu Firlejów. Natomiast gruntowna przebudowa obiektu została przeprowadzona w XVII wieku, kiedy właścicielami pałacu była rodzina Zbaraskich. To wtedy budynek zyskał barokowy dziedziniec z krużgankami. W późniejszych latach pałac był jeszcze kilkakrotnie przebudowywany na polecenia nowych właścicieli. Rodzina Potockich została właścicielem budynku pod koniec XIX wieku i również na jej prośbę dokonano restauracji pałacu. Po zakończeniu II wojny światowej ten wysokiej klasy obiekt dziedzictwa wymagał rekonstrukcji. Teraz jest naprawdę wygodną i bardzo efektywną przestrzenią, która idealnie nadaje się do organizacji konferencji, gal czy koncertów. Pałac Potockich zyskał nowe życie, które obecnie jest nierozerwalnie związane z kulturą i sztuką. Jest to prawdziwa „brama do kultury” dla wszystkich mieszkańców Krakowa oraz dla osób odwiedzających to piękne miasto. Kraków to miasto kultury, a Pałac Potockich to jego prawdziwa wizytówka. W miejscu tym działa naprawdę wiele środowisk związanych ze sztuką.

Więcej informacji pod adresem https://palacpotockich.krakow.pl/o-palacu/.