Droższe parkingi w Krakowie
Kraków

Droższe parkingi w Krakowie

Z dniem 16 grudnia weszły nowe ceny opłat za przetrzymywanie samochodu w Strefie Płatnego Parkowania. Władze podzieliły miasto na 3 podstrefy: A, B i C. W pierwszej podstrefie ceny wzrosną dwukrotnie. Decyzja ta została poparta przez miejskich radnych.

Ceny uzależnione od podstrefy

W podstrefie A, która obszarem swym sięga po Stare Miasto i Kazimierz za godzinę postoju będzie trzeba zapłacić 6 zł. W podstrefie B, na którą składają się Podgórze, Zwierzyniec i część Grzegórzek godzina pozostawienia samochodu w tej strefie będzie wynosić  5 zł. W ostatniej podstrefie, czyli C, która obejmuje część Grzegórzek, Dębniki, os. Podwawelskie, Zabłocie i Krowodrzą) za godzinę postoju trzeba będzie zapłacić 4zł. Należy wspomnieć, że Strefa Płatnego Parkowania trwa od 10 do 20, od poniedziałku do soboty. Urzędnicy nie wykluczają, że może dojść do modyfikacji tych godzin. Planowane są analizy dokonania płatnej strefy także i w niedzielę do południa.

Droższe parkingi w Krakowie

Pułapki w przepisach

Jak się okazuje wprowadzenie nowych przepisów przyniosło ze sobą dużo absurdalnych sytuacji. Jedną z nich jest fakt zakupienia parkingu w najdroższej podstrefie, który uniemożliwia wówczas parkowania w innych podstrefach. Za nie podporządkowanie się temu kierowca otrzymuje mandat w wysokości 150 zł. Wynika to z tego, że kary będą nakładane nie tylko w sytuacjach nie zakupienia parkingu, ale i także wtedy, gdy opłacenie postoju nie będzie dotyczyć właściwej podstrefy. Wzrost cen w parkingach naziemnych pociągnie także i wzrost opłat za pozostawianie samochodu na parkingu podziemnym, wzrośnie ona dwukrotnie w porównaniu do tej sprzed 15 grudnia. Zmiany nie ominą także abonamentów miesięcznych, które również wzrosną. W podstrefie A będzie kosztować 500zł, B – 400 zł i w C – 300zł. Będzie także możliwość wykupienia abonamentu na wszystkie podstrefy za 750 zł. Ulegną wzrostowi także abonamenty dla mikroprzedsiębiorców, w podstrefie A – 150zł, B – 100zł i w C – 70 zł. Część funduszy pozyskanych przez opłaty za SPP zostaną przeznaczone na wzmocnienie publicznego transportu zbiorowego, budowę lub remont infrastruktury pieszej, rowerowej lub zieleń i zadrzewienie na terenie miasta.