Halluksy- czym są i jak się je leczy?
Zdrowie

Halluksy- czym są i jak się je leczy?

To kostny guzek, który tworzy się na stawie w miejscu, gdzie duży palec styka się ze stopą, zwany stawem śródstopno-paliczkowym. Z czasem staje się coraz większy, a w pewnym momencie zaczyna odstawać. Zazwyczaj paluch pochyla się lekko w kierunku innych palców. Z biegiem czasu jego podstawa wypiera się na zewnątrz w kierunku pierwszej kości śródstopia. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat halluksów.

Jakie są objawy?

Chociaż większość ludzi nie lubi widoku halluksów, są one czymś więcej niż kwestią kosmetyczną. Mogą powodować ból i wpływać na sprawność fizyczną, ogólny stan zdrowia, zdrowie psychiczne i relacje społeczne. Ograniczenia dotyczące tego, jakie obuwie można nosić wygodnie ze względu na halluksy, wpływają negatywnie na aktywność społeczną i fizyczną.

Paluch koślawy (halluks) to powiększenie wewnętrznej części stawów u podstawy dużego palca. Taka deformacja wynika z nieprawidłowego ustawienia stawu palucha. W niektórych przypadkach dochodzi do dodatkowego wzrostu kości spowodowanego stanem zapalnym. 

Jakie są objawy?

Objawy mogą obejmować stan zapalny stawu z zaczerwienieniem, tkliwością i bólem. Przyczyną jest stan zapalny małego wypełnionego płynem worka, zwanego kaletką, który przylega do stawu. W późniejszych stadiach deformacji może wystąpić głębszy ból stawów. Z czasem halluks staje się coraz bardziej widoczny, choć objawy niekoniecznie muszą się nasilać. 

Halluksy- czym są i jak się je leczy? 

Jakie są przyczyny?

Istnieje kilka czynników, które mogą prowadzić do halluksów, w tym genetyka. Mogą wynikać z nieprawidłowych struktur stóp, takich jak płaskostopie, nadmiernie elastyczne więzadła lub niewłaściwych struktur kostnych. 

Buty odgrywają tutaj znaczącą rolę. Dlatego zrezygnuj ze zbyt wąskiego obuwia i wysokich szpilek. W przeciwnym razie zwiększysz ryzyko rozwoju halluksów. 

Czy paluchy koślawe wymagają leczenia?

Nie wszystkie halluksy wymagają operacji. Najpierw stosuje się leczenie zachowawcze, a jeśli to nie pomoże (nie możesz wykonać więcej niż kilka kroków, a odpoczynek nie łagodzi obrzęku i bólu), specjalista najprawdopodobniej zaleci operację. 

Stopień zniekształcenia będzie decydował o zakresie wymaganych procedur chirurgicznych. Jedną z praktykowanych technik jest bunionektomia, czyli usunięcie stanu zapalnego kaletki spomiędzy skóry i kości. Z kolei osteotomia to zmiana położenia śródstopia, dużej kości w palcu, która uległa deformacji. Doświadczony ortopeda prywatnie w Krakowie może przytrzymać repozycjonowaną kość za pomocą śrub, drutów lub metalowej płytki. W ciężkich przypadkach może wymienić poważnie uszkodzony staw, sztucznym. Taki zabieg nazywamy artrodezą. 

Nowsze techniki są minimalnie inwazyjne. Skracają czas gojenia i zmniejszają blizny. Nie uszkadzają tkanek, dlatego nie powodują sztywności stawu. 

Halluksy- czym są i jak się je leczy? 

Jak można jeszcze złagodzić tę dolegliwość?

Wybierz płaskie, szersze buty. Dobrym pomysłem mogą być też ortezy. Lekarz najprawdopodobniej zalecić określone ćwiczenia, które złagodzą objawy halluksów. Zazwyczaj obejmują chodzenie boso po domu, ponieważ w ten sposób aktywujesz mięśnie w stawach dużego palca. 

Pamiętaj, by utrzymywać zdrową wagę. W ten sposób zmniejszysz nacisk na stopy. Lekarz może również przepisać leki przeciwzapalne. W niektórych przypadkach pomagają zastrzyki steroidowe, takie jak kortyzon.