Odpoczynek dobowy czyli jak odpoczywać po pracy?
Zdrowie

Odpoczynek dobowy czyli jak odpoczywać po pracy?

W naszym życiu ważny powinien być efektywny odpoczynek. To nic innego jak odpowiednia dawka snu, przerwy podczas wykonywania pracy, ale także aktywność fizyczna. Dzięki temu uzyskamy nie tylko lepszą odporność, ale i dobre samopoczucie.

 

Odpoczynek efektywny

 

Coraz więcej osób pracuje dużo i ponad normę swojego organizmu. Aby zmniejszyć dolegliwości spowodowane zbytnim przeciążeniem, powinniśmy pilnować kilku reguł. Pamiętajmy, że przeciążenie organizmu powoduje częste infekcje, rozdrażnienie, zmęczenie, ale jesteśmy też mniej wydajni w pracy. Praca fizyczna powoduje głównie przeciążenie mięśni, natomiast praca biurowa ma o wiele więcej następstw. Zbyt długie siedzenie przed komputerem powoduje brak koncentracji, zmęczenie oczu, ból pleców i napięcie określonych partii mięśni. Kilka godzin w tej samej pozycji i powtarzalność tych samych czynności powoduje, że konieczna jest zmiana aktywności i pozwolenie na odpoczynek. Co ważne odpoczynek musi być dobrze zaplanowany.

Odpoczynek dobowy czyli jak odpoczywać po pracy?

Co robić, by efektywnie odpocząć?

 

Najważniejszym aspektem jest wysypianie się. Nic tak nie zregeneruje naszego ciała jak właściwa dawka snu. Długość snu zależy od indywidualnych potrzeb, ale wielu lekarzy twierdzi, że sen powinien trwać około 8 godzin i w ciągu dnia powinna być krótka drzemka. Jeżeli w ciągu dnia czujesz, że twoje powieki są ociężałe i same się zamykają, zrób sobie krótką 15-minutową drzemkę. Dzięki temu zregenerujesz organizm i zdecydowanie będzie lepiej funkcjonował w ciągu następnych godzin. Pamiętaj o higienie snu. Jest niezwykle ważna i poprawia jakość snu. A co na nią się składa? Przede wszystkim temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Sypialnia powinna być przed snem wietrzona. Jeżeli masz suche powietrze w mieszkaniu, czyli poniżej 50 % warto byś zainwestował w nawilżacz powietrza. Dzięki niemu zupełnie zmienia się jakość powietrza i dużo łatwiej nam pracować. Wiele osób pije również szklankę wody przed snem, co jest niezmiernie dobrym nawykiem i powinniśmy codziennie tego pilnować.