Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?
Biznes

Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj generuje duże pokłady stresu. Jest to oczywiście jak najbardziej zrozumiałe, w końcu chodzi naszą przyszłość. Warto przed takim spotkaniem zapoznać się z najważniejszymi zasadami pomagającymi zachować pewność siebie. Stres, tak jak w każdym przypadku, może przysporzyć jedynie problemów.

Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Gdy już minie podekscytowanie związane z otrzymaniem zaproszenia na rozmowę należy podejść do tematu bardzo poważnie. W pierwszej kolejności zapoznaj się z historią firmy, do której aplikowałeś. Ważne w tym miejscu są główne cele i misje firmy, w której być może znajdziesz zatrudnienie. Konieczne jest zapoznanie się z profilem jej działalności, żadne pytanie ze strony osoby rekrutującej może mieć ogromne znaczenie. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się zazwyczaj na stronie internetowej w dedykowanych zakładkach. Dobrym krokiem będzie również prześledzenie najbardziej znanych portali dla osób poszukujących pracy. W takich miejscach, na forach znajdują się wypowiedzi obecnych i byłych pracowników. Zapewne będą one podzielone na przychylne i te zdecydowanie mniej pozytywne. Jednak wszystkie wpisy mogą wiele wnieść do końcowych wniosków na temat konkretnego pracodawcy.

Prezentacja własnych kompetencji

Rekruterzy nierzadko sprawdzają kompetencje kandydata na dane stanowisko. Dotyczy to głównie największych korporacji, gdzie osoba przychodząca na rozmowę ma okazję zaprezentować swoje umiejętności wskazane w życiorysie zawodowym. Aplikując na dane stanowisko, warto zapoznać się z kompetencjami, które są na nim wymagane. Wówczas wskazana jest dogłębna analiza ich wystąpienia u siebie. Jeżeli są, przygotuje kilkuzdaniowe wypowiedzi na ich temat. W ten sposób sprawdza się pewność siebie i poczucie własnej wartości. Ktoś, kto potrafi powiedzieć coś od siebie, z pewnością odnajdzie się w każdej sytuacji w nowej pracy. Pracodawcy mając wielu kandydatów na dane stanowisko wybierają wyłącznie osobę, która wyróżni się na tle konkurencji.