Rzadko kiedy zwraca się dokładnie uwagę na swoje paznokcie. Kobiety przez większość czasu zwykle płytkę mają zamalowaną, więc tak naprawdę nawet nie widzą co dzieje się na niej. Najważniejsze dla wszystkich jest to, by paznokcie były czyste i prezentowały się odpowiednio. Wygląd paznokci może wiele powiedzieć o stanach chorobowych, jakie mają miejsce w organizmie ludzkim.
Charakterystyka zdrowego paznokcia
Zdrowy paznokieć charakteryzuje się tym, że jest gładki i mocny. Nie prezentuje żadnych przebarwień na płytce i pod jej powierzchnią. Paznokcie pełnią bardzo ważną funkcję dla człowieka, chronią przed niebezpiecznym wpływem czynników zewnętrznych. Płytka paznokcia powstała z zrogowaciałych, bezjądrowych keratynocytów, które mają grubość od 0,5 do 0,7 mm. W ich składzie głównie znajduje się białkowa keratyna z siarką, wapniem, fosforem i arsenem. O paznokciach mówi się, że jest to barometr, który bada stan zdrowia człowieka.
Jak większość mogła doświadczyć na sobie, paznokcie u rąk rosną szybciej, aniżeli u nóg. Wzrost paznokci zależny jest także od wieku, u najmłodszych i osób starszy jest on wolniejszy. Paznokcie kciuka rosną najwolniej, a palca środkowego najszybciej.
Przyczyny zmian na paznokciu
Przyczyny obserwowalnych zmian na paznokciach można podzielić na siedem głównych obszarów. Mowa tu o wrodzonych defektach, chorobach skóry, chorobach ogólnoustrojowych, czynnikach urazowych, czynnikach pasożytniczych, czynnikach bakteryjnych oraz zaburzeniach troficznych, które mogą świadczyć o pewnych niedoborze witaminowym. Przyczyny zmian dzieli się na zmiany pierwotne płytek paznokciowych jak i zmiany wtórne.
Choroby paznokcia
Do znanych chorób paznokci zalicza się bielactwo paznokcia, bruzdowanie paznokcia, łamliwość, oddzielanie się płytki paznokciowej, czyli inaczej onycholiza, przerost płytki paznokciowej, zaklęśnięcie płytki paznokciowej, zanik płytki paznokciowej, zmiany zabarwienia paznokcia, zespół żółtych paznokci oraz zmiany związane z kosmetykami i niewłaściwą pielęgnacją.