Końcowy etap edukacji licealnej wiąże się z decyzją wyboru przyszłej ścieżki naukowej. Maturzyści biorą pod uwagę własne predyspozycje oraz upodobania. Wybierają przedmioty, dzięki którym będą mieć szansę dostania się na wybrany kierunek podczas rekrutacji na studia wyższe. Oprócz rodzaju uczelni znaczenie odgrywa również miasto, w którym się znajduje. Jednym z popularnych miast akademickich w Polsce jest Kraków. To świetne miejsce, pozwalające łączyć studiowanie z innymi aktywnościami.
Studia w Krakowie – opis miasta
Kraków to historyczne miasto, które od lat pełni rolę turystyczną, gdyż przybywa do niego rzesza turystów nie tylko z Europy, ale i całego świata. Chyba nie ma w kraju osoby, która nie słyszałaby o urokliwym Starym Mieście, żydowskiej dzielnicy – zwanej Kazimierz czy o słynnym zamku królewskim na Wawelu. Miasto leży na południu Polski, jest stolicą województwa małopolskiego. Niegdyś i stolica Polski. Warto dodać, że studia w Krakowie to nie tylko wyjątkowe miejsca i historia, ale także stwarzają dużo możliwości rozwojowych, choćby takich jak pozyskanie dobrej pracy.
Krakowskie uczelnie wyższe
Kraków określany jest miastem studenckim. Wynika to z tego, że co roku przybywa do niego ogromna ilość studentów. Młodzi ludzie mają do dyspozycji wiele znanych i poważanych uczelni krakowskich. Wśród ośrodków publicznych znajdują się między innymi Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Akademia Górniczo- Hutnicza, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Akademia Muzyczna w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Akademia Ignatianum w Krakowie. Do najbardziej popularnych uczelni niepublicznych zalicza się Wyższą Szkołę Europejską im. Ks. Józefa Tischnera, Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości czy Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Bogata oferta naukowa
Oprócz tego, że Kraków oferuje szkoły wyższe na naprawdę wysokim poziomie to znajduje się w nim mnóstwo miejsc, wspierających edukację. Studenci mają dostęp do 16 bibliotek, wyposażonych w ogólnodostępne wypożyczalnie i czytelnie, ogromnej ilości księgarni naukowych oraz szkół językowych.
Oferta mieszkaniowa i transport miejski
Studenci przybywający do Krakowa mają dwie możliwości mieszkaniowe. Jedną z nich jest akademik. W Krakowie znajduje się największe w Polsce miasteczko studenckie, skupiające najbardziej znane krakowskie akademiki. Drugim rozwiązaniem jest wynajem mieszkania bądź pokoju, których w Krakowie nie brakuje.
W Krakowie bardzo dobrze jest rozwinięty transport miejski. Posiada aż 71 linii autobusowych miejskich dziennych, 60 podmiejskich, 11 nocnych, 5 pośpiesznych oraz inne dodatkowe. Od kilkunastu lat w Krakowie funkcjonuje tunel, przez który porusza się tramwaj.