Koronawirus – punkty zgłoszeń w Krakowie
Zdrowie

Koronawirus – punkty zgłoszeń w Krakowie

Lista zarażonych koronawirusem stale rośnie. Obecnie odnotowano około 800 przypadków, a w Krakowie 48 na dzień dzisiejszy. Jakie działania wszcząć, by się przed nim uchronić? Gdzie znajdują się punkty dla osób z objawami koronawirusa w Krakowie?

Objawy koronawirusa

Osoby, które zaobserwują u siebie podwyższoną gorączkę, ogólne osłabienie organizmu, bóle mięśni i stawów, kaszel, katar, duszności powinny skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Ministerstwo Zdrowia ostrzega, by bacznie się obserwować, gdyż obecny czas to także okres zwiększonej zachorowalności na grypę, stąd warto zachować spokój i nie wydawać od razu u siebie osądu o koronawirusie, jeśli nie miało się żadnych kontaktów z osobami zarażonymi lub potencjalnie zagrażającymi.

Koronawirus – czym jest?

Zgodnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym epidemiologia zakażeń 219-nCoV do końca nie została jeszcze odkryta. Nie wiadomo skąd pojawia się niewydolność oddechowa. Na podstawie przypadków pochodzących z Chin można stwierdzić, iż choroba ta w większości przypadkach charakteryzowała się objawami infekcji górnych dróg oddechowych, podwyższoną temperaturą ciała, kaszlem lub problemami z oddychaniem oraz radiologicznymi cechami obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej.

Koronawirus – punkty zgłoszeń w Krakowie

Kto narażony jest na zachorowanie?

Zakażone mogą zostać osoby, które miały kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie 2019-nCoV lub opiekowały się taką osobą, były na targu w mieście Wuhan czy miały bliski kontakt ze zwierzętami w krajach, w których 2019-nCoV występuje wśród zwierząt lub doszło do przeniesienia zakażenia 2019-nCoV ze zwierzęcia na człowieka.

Punkty oddziałów zakaźnych w Krakowie

W Krakowie oddziały zakaźne znajdują się w takich miejscach jak: Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80 - oddział chorób infekcyjnych dzieci i hepatologii dziecięcej; Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ul. Jakubowskiego 2 - oddział kliniczny chorób zakaźnych; Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, os. Na Skarpie 66 - oddział obserwacyjno-zakaźny oraz Wojskowy Szpital Kliniczny z Poliklinką w Krakowie, ul. Wrocławska 1-3 - oddział zakaźny.