Jeśli sprzęt elektryczny jest przeciążony, stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Porażenie elektryczne lub pożar mogą spowodować uszkodzenia mienia albo obrażenia personelu. Z kolei narzędzia pneumatyczne sprawdzą się w różnych warunkach, np. na mokrej podłodze lub pomieszczeniach o dużej wilgotności. Istnieje wiele typów sprężarek, które można sklasyfikować jako wyporowe. Dużą popularnością cieszy się podwójna (rotacyjna) sprężarka śrubowa.
Czym są sprężarki śrubowe?
Zasada działania obrotowej sprężarki wyporowej w formie dwuślimakowej została opracowana w latach trzydziestych XX wieku. Istniało wtedy duże zapotrzebowanie na sprężarkę rotacyjną o dużym natężeniu przepływu i stabilnym przepływie przy różnym poziomie ciśnienia. Głównymi elementami są wirniki męskie i żeńskie, które obracają się w przeciwnych kierunkach, podczas gdy objętość między nimi a obudową maleje.
Każdy element śrubowy ma ustalony stosunek ciśnienia, który zależy od jego długości, skoku śruby i kształtu króćca tłocznego. Aby uzyskać maksymalną wydajność, współczynnik ciśnienia musi być dostosowany do wymaganego ciśnienia roboczego. Sprężarka śrubowa generalnie nie jest wyposażona w zawory. Nie działają tutaj siły mechaniczne, które prowadziłyby do niewłaściwego wyważenia. To oznacza, że urządzenie może pracować przy dużej prędkości wału i łączyć duże natężenie przepływu z małymi wymiarami zewnętrznymi. Siła działająca osiowo, zależna od różnicy ciśnień między wlotem i wylotem, musi być pokonana przez łożyska.
Bezolejowe sprężarki śrubowe
Pierwsze sprężarki dwuślimakowe zawierały symetryczny profil wirnika i nie stosowały płynu chłodzącego w komorze sprężania. Określano je bezolejowymi (suchymi) sprężarkami śrubowymi. Nowoczesne, wysokoobrotowe urządzenia wyposażone są w asymetryczne profile śrubowe, co znacznie poprawiło efektywność energetyczną, dzięki zmniejszeniu wewnętrznych wycieków.
Do synchronizacji położenia przeciwbieżnych wirników najczęściej stosuje się zewnętrzne koła zębate. Wirniki nie stykają się tutaj ze sobą, ani z obudową sprężarki. Nie musisz więc smarować wnętrza komory sprężania.
W konsekwencji sprężone powietrze jest całkowicie wolne od oleju. Wirniki i obudowa wykonane są z niezwykłą precyzją, by zminimalizować wycieki ze strony ciśnieniowej do wlotu. Współczynnik ciśnienia jest ograniczony przez różnicę temperatur między wlotem i wylotem. Dlatego bezolejowe sprężarki śrubowe oferują często kilkustopniowy system chłodzenia.
Dlaczego warto kupić sprężarkę bezolejową?
Sprężarka bezolejowa waży mniej niż tradycyjny model. Dzięki temu sprawdzi się doskonale przy pompowaniu opon, czy dostarczaniu powietrza do mniejszych maszyn, takich jak młoty pneumatyczne. Składa się z mniejszej liczby części, dzięki czemu nie wymaga częstej naprawy lub wymiany. Niektóre urządzenia są wyposażone w regulatory, które pozwalają na wykorzystanie energii tylko wtedy, gdy jej potrzebujesz. W ten sposób możesz zaoszczędzić energię i paliwo. Dodatkowo uruchamiają się znacznie szybciej, niezależnie od temperatury. Więcej informacji znajdziesz na stronie Kompresortechnika.pl.