Trudne słowa na literę „e”. Poznaj je i dowiedz się, co znaczą!
Nauka i edukacja

Trudne słowa na literę „e”. Poznaj je i dowiedz się, co znaczą!

Jeżyk polski obfituje w trudne słowa, których znaczenie nie jest powszechnie znane. Są to często terminy naukowe, które są tajemnicą dla zwykłych ludzi nie posiadających specjalistycznego wykształcenia. Ich znajomość pozwala jednak poszerzać swoją wiedzę o świecie, lepiej rozwiązywać krzyżówki czy też z sukcesem brać udział w różnych grach i turniejach wymagających znajomości fachowych nazw i określeń. W tym artykule zaprezentujemy trudne słowa na literę e, które warto poznać!

Słowa na literę e – co oznaczają eon, erytema i ektaza?

Jednym z trudnych słów na literę e jest eon. Jest to wyrażenie z dziedziny filozofii, które określa istotę pośredniczącą w kontaktach pomiędzy bóstwem a stworzeniem. Słowo eon ma jednak więcej niż jego znaczenie i może także określać wiek lub erę w dziejach świata, a także największą jednostkę geochronologiczną w dziejach naszej planety. W zależności od kontekstu wypowiedzi, to słowo na literę e może więc przybierać różne znaczenia.

Innym, trudnym wyrazem rozpoczynającym się literą e jest erytema. Jest to termin z dziedziny medycyny, a konkretnie dermatologii, czyli nauki zajmującej się chorobami i schorzeniami skóry. Erytema to nic innego, jak widoczne, powierzchniowe zaczerwienienie skóry wywołane różnymi czynnikami. Synonimem erytemy może być słowo rumień, które jest zdecydowanie częściej niż erytema używane w mowie potocznej.

Trudne słowo na literę e to także ektaza. Jest to również termin pochodzący z medycyny i oznaczający powiększenie czegoś, zwykle jakiegoś narządu. Ektaza może dotyczyć np. żołądka, oskrzela itp. Co ciekawe, ektaza jako termin występuje także w językoznawstwie i oznacza wydłużenie jakiejś głoski, np. samogłoski.

Trudne słowa na literę „e”. Poznaj je i dowiedz się, co znaczą!

Inne trudne słowa na literę e – ebenista, ebonit i efedra

Popularnym trudnym słowem na literę e jest również ebenista. Pod pojęciem tym kryje się profesjonalista specjalizujący się w tworzeniu mebli artystycznych fornirowanych lub intarsjowanych. Co ciekawe termin ten wywodzi się od słowa francuskiego słowa „ébenè” oznaczającego „heban” – gatunek drewna, z którego pierwotnie ebenista wytwarzał swoje meble. Ebenista jako zawód został wyodrębniony z cechu stolarzy już pod koniec XVI w.

Innym przykładem trudnych słów na e bez wątpienia jest ebonit. Jest to nazwa popularnego w dzisiejszych czasach tworzywa sztucznego otrzymywanego w wyniku wulkanizacji kauczuku. Ebonit jako materiał został opatentowany już w połowie XIX w. W ówczesnych latach był wykorzystywany głównie do tworzenia wyrobów galanteryjnych. Dziś ebonit jest natomiast używany na szeroką skalę m. in. do produkcji rękojeści noży, tanich instrumentów muzycznych, wykładzin, a także niektórych rodzajów biżuterii użytkowej.

Inne trudne słowa na e to także efedra. Jest to gatunek krzewu, który w języku polskim występuje pod nazwą przęśli chińskiej. Obszarem jego występowania jest wschodnia Azja. Efedra to niewysoki, sięgający ok. 40 cm krzew o cienkich, cylindrycznych łodygach oraz zastosowaniu leczniczym. Ziele efedry jest bowiem wykorzystywane jako ceniony surowiec zielarski w medycynie Dalekiego Wschodu.