Jakie badania profilaktyczne warto wykonać?
Zdrowie

Jakie badania profilaktyczne warto wykonać?

Badania profilaktyczne są bardzo ważne i potrzebne, to właśnie one mogą uratować życie, ponieważ dzięki nim można wykryć choroby na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju. Nic, więc dziwnego, że lekarze zachęcają do wykonywania tego typu badań. Jakie zatem badania profilaktyczne warto zrobić?

Badania profilaktyczne, na które warto zapisać się już dziś

Pakiet badań profilaktycznych powinien zmieniać się wraz z wiekiem, ale do standardowych badań, które dobrze byłoby, żeby każdy z nas wykonywał regularnie z całą pewnością możemy zaliczyć morfologię krwi. Jest to bardzo istotne badanie, ponieważ na jego podstawie lekarz jest w stanie określić, jaka jest ogólna kondycja naszego organizmu. Obok morfologii jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych jest ogólne badanie moczu. Trzeba podkreślić, że jest to proste i tanie badanie, które dostarcza lekarzowi wielu cennych informacji na temat stanu naszego zdrowie. Dzięki niemu można wykryć między innymi choroby nerek czy choroby dróg moczowych. Wśród badań profilaktycznych, które warto wykonać możemy wymienić także: stężenie glukozy we krwi, badania tarczycy czy próby wątrobowe.

Jakie badania profilaktyczne warto wykonać?

O jakich jeszcze badaniach profilaktycznych dobrze jest pamiętać?

Badania profilaktyczne, jakim warto się poddać zależą także od takich czynników jak: płeć, ryzyko zdrowotne, (czyli zachorowania na dane choroby w najbliższej rodzinie) czy też styl życia. Kobiety powinny pamiętać o takich badaniach jak: cytologia, USG piersi czy też mammografia, mężczyźni zaś o badaniu jąder czy kontroli prostaty za pomocą badania proktologicznego. Bardzo ważne są również regularne kontrole stomatologiczne. Warto, bowiem mieć na uwadze to, że nieleczone zęby mogą nawet doprowadzić do zakażeń krwi. Należy również zadbać o przeprowadzenie regularnych badań wzroku. W dzisiejszych czasach wiele osób spędza bardzo dużo czasu przed ekranem komputera, co może mieć negatywny wpływ na wzrok. Niektórzy w obawie przed chorobami cywilizacyjnymi decydują się także na takie badania profilaktyczne takie jak prześwietlenia płuc czy badania hormonalne.