Konieczność mycia owoców przed ich spożyciem
Zdrowie

Konieczność mycia owoców przed ich spożyciem

Każdy z nas ma swoje ulubione owoce, które lubi podjadać każdego dnia. Zawierają w sobie wiele pożytecznych dla zdrowia składników, dlatego są pochłaniane w dużych ilościach. Również dzieci je lubią, dlatego zazwyczaj nie ma problemów z przekonanie ich do tych składników pożywienia. Najważniejszą zasadą jest każdorazowe mycie owoców przed spożyciem. Dotyczy to wszystkich rodzajów i gatunków. Warto tłumaczyć to najmłodszym od samego początku. Zaniechanie mycia owoców przed zjedzeniem może narażać na występowanie groźnych chorób, a nawet silnego zatrucia pokarmowego.

Konieczność mycia owoców przed ich spożyciem

Owoce prosto z krzaka? Stanowczo nie!

Podczas spacerów na świeżym powietrzu niejednokrotnie naszym oczom ukazują się dorodne owoce na krzakach. Trudno oprzeć się apetycznie wyglądającym jagodom, jeżynom, czy borówkom. Warto jednak powstrzymać się przed zjedzeniem ich od razu, bez uprzedniego umycia. W ten sposób do ludzkiego organizmu mogą przedostać się liczne pasożyty. W skrajnych przypadkach są efektem wystąpienia poważnych i zagrażających życiu chorób. Przykładem jest bąblownica, za którą stoją larwy małego tasiemca. W krótkim czasie przedostają się do wątroby, płuc, mózgu. Znajdując sobie odpowiednie miejsce pobytu, może nawet przez długie lata wyniszczać organizm żywiciela.

Tasiemczyca oraz salmonella – poważne choroby

Poza wspomnianą bąblownicą, istnieje duże ryzyko wystąpienia innych dolegliwości. Rezygnacja z umycia owoców przed ich zjedzeniem naraża na pojawienie się choroby o nazwie tasiemczyca. Występuje ona w kilku rodzajach, z czego tasiemiec uzbrojony może przedostać się do organizmu właśnie poprzez nieumyte owoce i warzywa. Na skutek spożywania nieumytych owoców naraża się również dzieci na różne choroby. Szczególnie niebezpieczna jest salmonella. W niektórych, ciężkich przypadkach powodują odwodnienie młodego organizmu. Wówczas niezbędne jest wdrożenie najbardziej skutecznego leczenia, czasami wymagany jest pobyt w szpitalu. Wszystkie powyższe problemy zdrowotne są jedynie przykładami braku mycia owoców przed zjedzeniem. Jest to czynność trwająca kilkanaście sekund, a ma ogromny wpływ na ludzkie zdrowie.