Video marketing cieszy się coraz większą popularnością. Facebook i Google nagradzają filmy większym zasięgiem. Społeczność uwielbia łatwo przyswajalne treści. Nie ma mocniejszego medium pod względem brandingu. Zobacz, jak tworzyć kreatywne filmy, nawet przy ograniczonym budżecie.
Dlaczego warto zwrócić uwagę na video marketing?
Video marketing działa w różnych branżach. Bez względu na to, jakie treści oferujesz, filmy gwarantują lepsze wyniki sprzedaży. Ta dyscyplina marketingu polega przede wszystkim na ustanowieniu relacji między marką a użytkownikiem końcowym. Pamiętaj, by odwoływać się do emocji klientów.
Co ważne, video marketing ma ogromny potencjał. Odwołuje się do emocji widza skuteczniej niż tradycyjna reklama. Treści powinny być ciekawe dla odbiorców. Musisz więc jak najlepiej poznać swoją grupę docelową. Pomyśl też o konkretnym celu. Co chcesz dokładnie osiągnąć przez marketing video? Film może:
- Wzbudzić zainteresowanie użytkownika określonym produktem.
- Wydłużyć czas pobytu na stronie.
- Zwiększyć zasięg.
- Wprowadzić lub skonsolidować świadomość marki.
- Zwiększyć lojalność klientów.
Harmonogram treści
Kluczem do nakreślenia treści w strategii jest spojrzenie w kalendarz i ustalenie harmonogramu. Zastanów się, ile filmów zamierzasz opublikować? Jak często? Czy powinieneś nagrywać jeden film tygodniowo? A może wystarczy jeden film miesięcznie? Warto zróżnicować rodzaje oferowanych filmów. Możesz wybierać spośród:
- filmy edukacyjne,
- zabawne lub humorystyczne filmiki,
- praktyczne filmy instruktażowe,
- filmy za kulisami,
- wywiady,
- filmy z webinaru,
- opinie klientów,
- studia przypadków.
Jak stworzyć film sprzedażowy?
Zwróć uwagę odbiorców. Jest to jedna, jeśli nie najważniejsza część filmu sprzedażowego. Natychmiastowe zaangażowanie widza jest kluczem do skłonienia go do obejrzenia całego filmu. Możesz na przykład zacząć od pytania.
Skup się na problemie, który rozwiązuje Twój produkt. Wtedy odbiorcy chętniej oglądną film. Przedstaw rozwiązanie. Jeśli ktoś biega i chce wygrać, rozwiązaniem nie są nowe buty. Kluczem jest szybsze bieganie, a nowe obuwie może w tym pomóc. To subtelna różnica. Teraz przedstaw produkt jako narzędzie do osiągnięcia rozwiązania. Po prostu poinformuj widzów, w jaki sposób Twój produkt lub usługa rozwiązuje dany problem.
Wezwanie do działania
Pamiętaj też, by wezwać widzów do działania. Jeśli nie powiesz im, co dalej i nie zaoferujesz im prostego sposobu na rozwiązanie problemu, stracisz szansę na sprzedaż. Umieść w filmie link do oferty. W ten sposób poprowadzisz odbiorców do następnego procesu sprzedaży. Zadbaj o to, by ścieżka do konwersji była możliwie najkrótsza. Im więcej rzeczy musi zrobić widz, by kupić produkt lub usługę, tym większe ryzyko, że w pewnym momencie zrezygnuje.
Informacja zwrotna
Jeśli publikujesz film na Facebooku, w Menedżerze reklam masz całą masę narzędzi. Możesz ustawić docelową grupę demograficzną, przetestować różne reklamy między grupami fokusowymi, wyświetlać je w określonych przedziałach czasowych.
Warto też sięgnąć głębiej. Przejrzyj statystyki, które pomogą dopracować Twój film marketingowy do perfekcji. Zobacz, w którym momencie widzowie tracą zainteresowanie i przestają go oglądać.