Zachowanie równowagi między biznesem, a życiem prywatnym
Biznes

Zachowanie równowagi między biznesem, a życiem prywatnym

Prowadzenie firmy pochłania bardzo dużo czasu, na co uskarża się znaczna większość przedsiębiorców. Tak naprawdę niewielu osobom udaje się rozsądnie rozdzielać pracę od życia osobistego. Bardzo często cierpi na tym cała rodzina. Dlatego warto poszukać sposobów, które pozwolą na oddzielenie od siebie tych dwóch płaszczyzn.

Zachowanie równowagi między biznesem, a życiem prywatnym

Wrażenie przytłoczenia

Zbyt duża ilość spraw na głowie bywa przytłaczająca i wywołuje liczne frustracje. Doskonale zdają sobie z tego sprawę przedsiębiorcy, którzy chcą być w wielu miejscach jednocześnie i doglądania wszystkiego osobiście. Nie można się jednak oszukiwać – to nierealne. Wskazane jest zatem wdrożenie w codzienne funkcjonowanie kilku najważniejszych zasad. Przede wszystkim – asertywność. Tak, ponieważ wbrew pozorom umiejętności powiedzenia „nie” stanowi ogromne wyzwanie. Oczywiście należy wiedzieć, jakich spraw może to dotyczyć. Błędem wielu osób prowadzących firmy jest poświęcanie cennego czasu na zbędne spotkania. Mając w sobie poczucie odpowiedzialności uczestniczy się w każdym. Tymczasem niekiedy zamiast obecności osobistej wystarczy zawrzeć podsumowanie jego meritum w wiadomości mailowej. Jeżeli nie wszystkie kwestie mogą być w ten sposób rozwiązane, zawsze można przeprowadzić telekonferencję.

Powierzanie zadań innym

Kolejnym problemem bywa próba załatwienia każdej sprawy osobiście. Warto natomiast zastanowić się nad powierzaniem zadań innym, oddelegowanym do nich osobom. Pełnienie funkcji własnej sekretarki jest bardzo uciążliwe i zabiera niepotrzebnie cenny czas. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest przekierowanie poczty oraz telefonów do osoby, która zajmie się rozdzieleniem korespondencji między poszczególnych pracowników. Przedsiębiorca powinien właściwie zajmować się pracą nad rozwojem biznesu, czyli na przykład tworzyć nowe strategie, czy podejmować decyzje o ewentualnej reorganizacji danych obszarów. Za wykonywanie zleceń odpowiedzialność powinny przejmować osoby zatrudniane na właściwych stanowiskach. Aby przestrzegać wszystkich tych zasad, przydatne jest wypunktowanie swoich działań i przejście do ich realizacji.