Wiosna i zbliżające się lato sprzyjają rodzinnym wyjazdom, często wybieranym miastem jest oczywiście nasz polski Kraków – dawna stolica Polski. Można tam podziwiać zabytki, słuchać historii miasta oraz organizować piesze wędrówki po parkach, a także uczestniczyć w corocznych festiwalach. Większość z nich nawiązuje do dawnych czasów, panujących wówczas tradycji i zwyczajów.
Ciekawe wydarzenia w Krakowie
Odmrażanie branży turystycznej ucieszyło wszystkich, dlatego jest to doskonała okazja do przeglądu ciekawych wydarzeń, na które można się wybrać w Krakowie. Aktualne kalendarium przedstawia strona http://karnet.krakowculture.pl/, ale ponadto warto zapoznać się z cyklicznie powtarzającymi się festiwalami. Przykładem jest Rękawka, którą organizuje Dom Kultury „Podgórze”, począwszy od roku 2001. Przedstawiane są wówczas czasy sprzed sześciu wieków, uczestnik widowiska może zapoznać się ze sposobem funkcjonowania w prasłowiańskich wioskach. Prezentowane są ponadto zbroje, artykuły rzemieślnicze, stroje oraz wszystkie obrzędy, które poprzedzały celebrowanie zbliżającej się wiosny. Zazwyczaj dużym zainteresowaniem cieszą się ówczesne potrawy, wielu widzów chętnie ich próbuje, co jest niewątpliwie ciekawym doświadczeniem. W programie widowiska znajdują się także występy zespołów ludowych oraz opowieści historycznych o powstawaniu Podgórza, Kopca, Krakusa. Każdego roku wielu mieszkańców Krakowa oraz osób przejezdnych bierze udział w Targach Wielkanocnych odbywających się na Rynku Głównym. Stragany wypełnione po brzegi ludowym rękodziełem, wieloma ozdobami świątecznymi robią ogromne wrażenie. W Krakowie znajdą coś dla siebie także miłośnicy podróży, dla których poznawanie nowych zakątków to jeden z życiowych celów. Idealnym miejscem dla takich osób jest Navigator Festival, za organizacją którego stoi Nowohuckie Centrum Kultury. Wydarzenie trwa 3 dni, podczas których odbywają się spotkania ze znanymi podróżnikami, pokazy filmów dokumentalnych kręconych podczas wojaży oraz warsztaty podróżnicze – czyli wiele ciekawych atrakcji.
Krakowska Noc Muzeów oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego
Krakowska Noc Muzeów to wydarzenie przeznaczone dla dzieci i dorosłych, ponieważ różnorodność oferowanej rozrywki jest bardzo duża. Na terenach krakowskich muzeów odbywają się lekcje pokazowe, warsztaty dla różnych grup wiekowych oraz pokazy walk rycerskich Trudno wyobrazić sobie ciekawsze propozycje. Przedmiotem charakterystycznym oddawanym do użytku podczas Nocy Muzeów jest pamiątkowa moneta, która stanowi bilet wstępu, kosztuje symboliczną złotówkę. Dzięki temu każda osoba zainteresowana wydarzeniem może wejść do każdego obiektu uczestniczącego w tym wielkim projekcie. Jeżeli natomiast pojawia się potrzeba zapoznania się z dziedzictwem kulturowym regionu małopolskiego, warto wybrać się na festiwal z tym związany. Podczas dwóch intensywnych dni można bez ponoszenia jakichkolwiek opłat zwiedzić mniej znane i trudnodostępne zabytki. Powinny z tego korzystać głownie dzieci oraz młodzież, dla których znajomość zakątków Polski może okazać się bardzo potrzebna.