Kraków: Jak dokonać zakupu biletu w tramwaju?
Kraków

Kraków: Jak dokonać zakupu biletu w tramwaju?

Dla wielu osób, które nigdy nie korzystały z komunikacji miejskiej oraz nigdy nie były w Krakowie, zakup biletu może okazać się nie lada wyzwaniem. Najczęściej przed tym pytaniem staje wiele młodych osób, którzy zaczynają studiować w Krakowie i na uczelnię muszą właśnie przemieścić się tramwajem. Jest to także poradnik dla osób, które po raz pierwszy zamierzają korzystać z tej formy kupna biletu.

Po pierwsze musisz wejść do tramwaju, następnie odszukać, w którym miejscu tramwaju znajduje się biletomat. Podpowiedzi zawsze szukaj na drzwiach tramwaju, bo jeśli znajduje się na nich piktogram automatu biletowego to będzie on w ich pobliżu. Na tym obrazku również będzie zaznaczony sposób zapłaty: tylko monetą, tylko kartą płatniczą lub monetą i kartą płatniczą. W niektórych tramwajach, szczególnie tych większych, biletomaty znajdują się na początku i na końcu. Zwykle jednak spotykamy jeden biletomat, najczęściej gdzieś po środku.

Kraków: Jak dokonać zakupu biletu w tramwaju?

Gdy znajdziesz już upragniony biletomat często jest tak, że czeka Cię spora kolejka. Ustaw się w niej na wypadek pojawienia się kontrolerów. Gdy nadejdzie Twoja pora podejdź do biletomatu. Na ekranie zobaczysz wiele rodzajów biletów, które można zakupić, takich jak: bilety jednoprzejazdowe (dla jednej osoby, grupowe do 20 osób), bilet dwuprzejazdowy dwukrotnego kasowania, bilety czasowe (20 min, 50 min, 90 min, 24 godz.,48 godz., 72 godz.,7 dniowy), bilet weekendowy rodzinny itp. Zauważysz też podział na bilety ulgowe i normalne oraz podział na strefy. Można zakupić bilet na obie strefy. Zasięg strefy I i II ilustruje mapa stref biletowych. Przed wyborem koniecznie sprawdź, w której strefie będziesz podróżował. Po tej analizie wybierz ten bilet, który Cię interesuje i naciśnij odpowiednią ikonę.

Po wybraniu odpowiedniego biletu wyświetli się kwota do wpłacenia jaką należy uiścić. Jak już było wspomniane w tramwajach można płacić za pośrednictwem monet lub kart płatniczych. Są takie tramwaje, w których można płacić wyłącznie monetami oraz takie, w których wyłącznie zapłacimy kartą płatniczą. Warto przed wejściem do tramwaju sprawdzić sposób dokonywania płatności za bilet.

Gdy wpłacisz wymaganą kwotę, automat wydrukuje Ci bilet. Pamiętaj, żeby zakupiony bilet skasować, ponieważ inaczej jest on nieważny.