Jakie okulary na rower wybrać?
Rozrywka

Jakie okulary na rower wybrać?

Jeżeli pasjonuje Cię jazda na rowerze i poważnie podchodzisz do treningów, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Gadżetem który znacząco podniesie komfort jazdy w rozmaitych warunkach, jak również kwestie bezpieczeństwa będą okulary rowerowe. Dlaczego są tak ważne oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? 

Okulary dla kolarza - ochrona przed szkodliwym promieniowaniem

Głównym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oczu przed promieniami słonecznymi. Nie chodzi wyłącznie o to, aby słońce nas nie raziło. Najważniejsza jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, dlatego warto zwrócić uwagę, aby wybierane okulary rowerowe były wzbogacone o filtr UV 400.  Okulary sportowe bez filtrów nie są bezpieczne dla zdrowia.

Jakie okulary na rower wybrać?

Dobra jakość widzenia w każdych warunkach

Ochrona UV to nie wszystko. W odpowiedzi na wymagania kolarzy, producenci prześcigają się w opracowywaniu rozwiązań dopasowanych do potrzeb tej grupy sportowców.  Ogromną popularnością cieszą się szkła z polaryzacją, które nie tylko poprawiają kontrast widzenia, ale przede wszystkim eliminują odblaski, z którymi zwykłe okulary przeciwsłoneczne sobie nie radzą. 

Warunki pogodowe lubią się zmieniać, toteż czasami w ferworze jazdy można napotkać problem z parującymi szkłami. Jazda z utrudnioną widocznością nie jest przyjemna, a tym bardziej bezpieczna. Dlatego też stosuje się specjalne powłoki na szkła, zapobiegające parowaniu, a niektóre modele wzbogaca się o niewielkie otwory które ułatwiają cyrkulację powietrza, niwelując przy tym problem parowania.

Wielu miłośników kolarstwa stawia na okulary rowerowe fotochromatyczne. Są to okulary posiadające inteligentne soczewki, które same reagują na światło dostosowując do nich stopień przyciemnienia, lub rozjaśnienia szkieł.  

Szkła mogą być również pokryte powłokami hydrofobowymi, dzięki czemu świetnie spisują się nawet w trakcie jazdy w deszczu(nie trzeba się zatrzymywać, aby je przetrzeć) jak również powłokami typu anti-cratch czyli sprawiającymi, że szkłą będą odporne na zarysowania. 

Okulary dla rowerzysty - ochrona przed urazami mechanicznymi

Sportowe okulary nie tylko poprawiają jakość widzenia, czy świetnie wyglądają. Stanowią również ochronę przed wpadnięciem ciała obcego do oka i urazami mechanicznymi. Przy dużej szybkości jazdy, byle owad pędzący na spotkanie naszej gałki ocznej może i sprawić, że stracimy panowanie nad rowerem i doprowadzić do upadku, a co dopiero wystrzelony spod koła roweru obok kamyk! 

Okulary wykonane z wytrzymałych tworzyw to inwestycja w bezpieczeństwo.

Dodatkowe udogodnienia w okularach dla kolarzy

W okularach projektowanych z myślą o kolarzach, najczęściej można spotkać proste zauszniki. Co uzasadnia taki kształt? Klasyczne, zagięte nauszniki mogą przeszkadzać, jeżeli w grę wchodzi jeszcze kask. Czy w takim razie, okulary o prostych zausznikach nie będą się zsuwać? Nie ma obaw. Mimo iż proste, najczęściej są one odpowiednio wyprofilowane, a czasami również ogumowane, co sprawia, że znakomicie trzymają się głowy, nawet w trakcie jazdy po dosyć wymagającym, wyboistym terenie. 

Niektóre modele mają również regulowany nosek, aby użytkownik mógł je jak najlepiej dopasować do swoich potrzeb.